دوره های آموزش مقدماتی با مهدی صفاتی - بخش اول

توضیحات این دوره آموزشی

به اولین دوره از مجموعه دوره‌های آموزشی گیتار پاپ در ۱۰ قدم خوش آمدید. این دوره شروع یک مسیر آموزشی کامل است که به شما کمک می کند به صورت آنلاین آموزش گیتار پاپ را یاد بگیرید. جلسه اول آموزش گیتار پاپ ۱۰ اپیزود ویدیویی دارد که نزدیک به ۲ ساعت از آن آموزش رایگان گیتار پاپ است.
این سری دوره ها برای هنرجویانی مناسب است که اول راه هستند و می خواهند با وقت کم خیلی سریع آهنگ ها و ترانه های گیتار پاپ را یاد بگیرند.
در ادامه مباحث دوره را به شما توضیح می‌دهیم. با اسکرول کردن می‌توانید سایر دوره‌های ما را نیز مشاهده کنید.
ما در لامینور تلاش می‌کنیم تا با ارائه دوره‌های آموزشی قابل اعتماد و کامل به شما کمک کنیم که به صورت آنلاین و با خیال راحت قدم های بعدی را طی کنید و گیتار را به شکل کامل یاد بگیرید.
در ادامه می توانید سرفصل‌های جلسه اول از دوره گیتار پاپ را مشاهده کنید. همچنین می توانید از طریق این لینک سایر دوره های را در آکادمی مشاهده کنید.

اپیزود اول: شروع آموزش گیتار پاپ 

قسمت اول دوره آموزش گیتار پاپ به مبانی اولیه نوازندگی گیتار اشاره می‌کند. از جمله آشنایی با ساختار گیتار، آشنایی با فرت‌ها، سیم‌های گیتار و چگونگی تولید صداهای ابتدایی با استفاده از گیتار.
در این ویدیوهای آموزشی گیتار همچنین مفهوم‌های بسیار ابتدایی از جمله زیر و بم بودن صدا و چگونگی ایجاد آن‌ها از طریق گیتار را یاد می‌گیرید. ساختار گیتار و فرت‌های آن به صورتی است که با یادگیری نحوه تقسیم‌بندی پرده‌ها و گام‌ها می‌توانید نحوه ایجاد انواع ملودی‌ها را درک کنید.
در این دوره همچنین طرز به دست گرفتن گیتار را یاد می‌گیرید و جایگیری دو دست را یاد می‌گیرید. برای افراد راست‌دست، همیشه دست اصلی آن‌ها (دست راست) به نوازندگی می‌پردازد و دست چپ نت‌ها را انگشت‌گذاری می‌کند. برای افراد چپ دست نیز دست چپ نوازندگی می‌کند و دست راست فرت‌ها را می‌گیرد.
در این دوره نوازندگی را با استفاده از انگشتان (در مقابل استفاده از پیک) یاد می‌گیرید. در نتیجه اندازه ناخن‌های دست چپ و راست را نیز یاد می‌گیرید.

اپیزود دوم: معرفی مفاهیم اولیه گیتار پاپ

در قسمت دوم با الفبای موسیقی و کاربرد آن در نوازندگی گیتار آشنا می‌شوید. همچنین در حد مقدماتی با نت‌های موسیقی آشنا خواهید شد. این نت‌ها را به دو روش هجایی و انگلیسی یاد می‌گیرید و با نحوه به خاطر سپردن آن‌ها آشنا می‌شوید.
احتمالا پیش از این نام آکورد گیتار را شنیده‌اید یا حتی برای آکورد گرفتن یادگیری گیتار را شروع کرده‌اید. در قسمت دوم از این دوره با مفهوم آکورد و تفاوت آکوردهای ماژور و مینور آشنا می‌شوید. در نهایت یاد می‌گیرید که آکوردها چگونه نام‌گذاری می‌شوند و چگونه می‌توانید آن‌ها را از روی کتاب یا در سایت لامینور بخوانید.

اپیزود سوم: یادگیری اولین آکورد

در این قسمت بالاخره اولین آکورد را یاد می‌گیرید. اولین آکورد این دوره، لا ماژور (A) نام دارد. در قسمت سوم یاد می‌گیرید که چگونه با نرمش‌های دست و تمرین آکورد لا ماژور را اجرا کنید. گرفتن آکورد در ابتدا ساده به نظر می‌رسد، اما نیازمند تمرین است. به این دلیل که شما باید مقاومت سیم‌های گیتار را مهار کنید و صدایی یکدست را از گیتار به دست آورید.
سپس گام ر ماژور را فرا می‌گیرید و تعویض انگشت‌ها بین دو آکورد را تمرین می‌کنید. گرفتن و تغییر آکوردها نیاز به تمرین مکرر است و مدتی طول می‌کشد تا این کار را به سادگی انجام دهید.
در ادامه ضربه‌زدن به سیم‌ها را شروع می‌کنید و سپس آکوردها را در ریتم به کار می‌برید.

اپیزود چهارم: اولین آموزش ریتم

این اپیزود به ریتم اختصاص دارد. ابتدا با مفهوم ریتم آشنا می‌شوید. سپس اجرای ریتم‌های اولیه را یاد می‌گیرید و تمرین می‌کنید تا دست‌ها با یکدیگر در این اجرا هماهنگ شوند.
در این قسمت اولین ریتم 6/8 سنگین را یاد می‌گیرید و تمرین می‌کنید تا آن را به صورت پیوسته اجرا کنید. یادگیری ریتم 6/8 ساده نیست. پس در پایان این قسمت تمرین‌هایی برای اجرای ریتم 6/8 آموزش داده می‌شود.

اپیزود پنجم: کوک کردن گیتار

در این اپیزود کوک کردن گیتار را یاد می‌گیرید. پیشنهاد میکنیم در شروع کار گیتار را در کنار فرد با تجربه‌تری کوک کنید تا از پاره شدن احتمالی سیم ها به علت سفت شدن بیش از حد، جلوگیری کنید.
در این درس استفاده کامل از مترونوم را نیز یاد می‌گیرید. مترونوم به شما کمک می کند که بهترین بازدهی را در تمرینات موسیقی داشته باشید.
در این ویدیو آموزشی استفاده از مترونوم و نحوه تمرین کردن با آن را نیز یاد می‌گیرید.

اپیزودهای شش تا نُه: یادگیری اولین آهنگ گیتار 

خب می‌رسیم به قسمت اصلی و دوست داشتنی دوره که همان اجرا و زدن اولین آهنگ است. در این چهار قسمت آخر از این دوره شما قدم به قدم یاد می‌گیرید که چگونه اولین آهنگ خود را با گیتار بزنید.
آهنگ انتخاب شده برای اولین درس شما آهنگ حسود از داریوش است که با توجه به نوع ریتم و آواز آن درس مناسبی برای اولین آهنگ شماست و انرژی خوبی را به شما برای ادامه مسیر می دهد.

امیدواریم که مجموعه آموزش گیتار پاپ برای تازه کارها به شما کمک کند که گیتار زدن را یاد بگیرید و از آن لذت ببرید. به زودی دوره های جدیدتر و مکمل این دوره را خواهید در لامینور منتشر خواهیم کرد.
بعد از گذراندن این دوره می توانید دوره های بعدی را شروع کنید از طریق این لینک ادامه دهید